Psiko-Eğitim

Psiko-EğitimPSİKO-EĞİTİM PROGRAMI

  1. Psiko-Eğitim nedir?

Psiko-Eğitim, ilkokul yıllarından başlayarak üniversite yıllarına kadar devam edebilecek olan bir “Psikolojik farkındalık” eğitim programıdır. Psiko-Eğitim daha yaşamın ilk yıllarında yerleşmesi gereken “Kendine ve çevreye karşı bireysel sorumluluk, başkalarıyla sağlıklı bir iletişim ve empati kurma, kendini ve çevresini sağlıklı bir şekilde anlama ve adlandırma, geleceğini sağlıklı bir birey olarak kurabilme, kendi yeteneklerini tanıyıp anlayarak ileride buna bağlı olarak “bilinçli seçimler” yapabilme konularını içerir. Belirtilen hedeflere ek olarak Psiko-eğitim programı özellikle yetişkin yıllarda yaşanması olası “stres, kişilik, çevre uyumu, kişisel ilişkiler” alanlarında oluşan kronik sorunların engellenmesini hedeflemektedir.

 

  1. Psiko-Eğitim’i kimler uygulayabilir?

Psiko-Eğitim programını üniversitelerin, psikoloji, pedagoji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, sınıf öğretmenliği, felsefe ve sosyoloji bölümlerinden mezun olmuş ve psiko-eğitim programına katılım sertifikası almış her öğretmen ya da öğretmen adayı (stajyer öğretmen) uygulayabilir.

 

  1. Psiko-Eğitim Programı ne kadar sürer?

Program, her eğitim-öğretim döneminde başlar, diğer ders saatleriyle aynı sürede haftalık olarak uygulanır, dönem sonunda biter. Program her sınıf ve seviye için 2 dönemlik ders programı şeklinde uygulanacaktır.

 

  1. Psiko-Eğitim programı her okul için uygulanabilir mi?

Yeterli sayıda eğitimci eğitildiği takdirde tüm bölge ve yöre okulları için uygulanabilir. Başlangıçta bir pilot deneme yapılması yararlı olacaktır.