Hakkımızda Söylenenler

Hakkımızda-söylenenlerBu eğitimle birlikte farkındalığım arttı. Kendimin farkına vardım. Evet ben varım, ben önemliyim demeye başladım. Bugüne kadar şikayet ettiğim, çektiğim sıkıntıyı neden bunca yıl çekmişim diye sordum, kendimi sorguladım. İçimde bastırdığım duygularımı ortaya çıkardım. Beni bu kısırdöngüde tutan neydi? Direnmem ne idi? Niye bekledim? Değişim gücüm var. Şimdi eyleme geçmem lazım. Yaşadığım kısırdöngüden çıkıp olumsuzluklara “dur” dememin zamanı geldi. İsteklerimi ve hayallerimi hiç bilmiyordum. Şimdi ne istediğimi, neleri hayal ettiğimi biliyorum. Bu kursa başladığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu kursu bana verilen bir armağan olarak görüyorum. Programın içeriği günlük hayatta çok sık karşılaştığımız sorunlarla ilgiliydi. Ben kendimi farkına varmak için biraz geç kaldığımı düşünüyorum, o nedenle süre bana az geldi. Duysal Hanım, ben sizinle o kadar çok şeyi farkına vardım ki; bunu kelimelerle ifade edemem. Bu yolculuğa ilk sizinle başladım. Bana çok şey kattınız, gücümü ortaya çıkarttınız. İyi ki geldim, iyi ki sizi tanıdım. Teşekkürler.

H.Ö. İstanbul

Bu eğitimin yeni bakış açıları kazanmaya, içsel dünyama daha çok dönerek daha derindekileri daha sistematik çıkartmaya katkısı oldu. Kendimle ilgili başlatmış olduğum kişisel değişimde doğru yolda olduğumu fark ettim. Daha farklı katkıları da almam gerektiği konusunda çok netleştim. Eğitim programının çok kitabi olmamasını önemli bir farklılık olarak algıladım. Grup çalışmasından dolayı herkesin herkese katkısının olması ve grup enerjisinin oluşması herhalde en güzel noktasıydı. İçerik, akış ve sürenin doğru olduğunu düşünüyorum. Bu tür grup çalışmaları fazla yapılmadığı için hepsinin güzel bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Genelde filmlerde yapılan bu grup çalışmalarını deneyimlediğimi ve sizin çoğu kez doğru noktada müdahil olduğunuzu düşünüyorum.

N.Ç. İstanbul

Bu eğitimin yaşamıma etkisi; yapmak istediklerim için müthiş cesaretlendim ve en kısa sürede yaşama geçirebilmek için motive edildim. Ertelenen istekler ve hayaller gerçekleşebiliyormuş. Önümüze çıkan engeller aslında bizim kendimizin koyduğu bariyerlermiş. En kolayı nedir? Kaldır at bariyerleri, önün açılsın. Hepimizde bir canlılık ve yapmak istediklerimiz için gayret görüyorum. Programın içeriği şok edici. Kolay mı yılların verdiği alışkanlıkları fark etmek, hele bir de onları değiştirmeye kalkmak. Hocamızın sayesinde sular seller gibi akıp konuşmaya başladık, konuştukça kendimizi fark ettik, yaşadıklarımız istediğimiz şeyler mi? Onları fark ettik. Eğitim süresi yeterli bence. Çok içten, samimi, enerjik, akıllı, cin gibi hocamız sayesinde uykumuzdan uyandık.

S.Ö. İstanbul

“Nedir bu huzursuzluğun sebebi?” sorusu ile başlayan, “Bir şey yapmalı!” ile devam eden yolculuğumu bu eğitimle yarıladığıma inanıyorum. Yarıladım diyorum çünkü tamamlamak zor ve meşakkatli ama imkansız değil. Bu eğitimle, hayatımda tıkandığım noktalar aydınlandı. İç huzursuzluğumun sebeplerini çözdüm ve tüm özelliklerimle kendimi kabul ediyorum. Sağlıksız bakış açılarımı fark ediyorum. İçimdeki sevgiyi büyütüyorum. Doğada gördüğüm hoş resimleri bile durup seyrediyorum. Çok istediğim bir şeyi hiç beklenmedik bir anda kendime çektiğimi gördüğümde bunun sebebini biliyorum artık. İyi şeylerin de kötü şeylerin de gerçekleşme sebebinin ben olduğumu biliyorum. O nedenle olumlu şeyleri çekmek ve istediğim hayatı yaşamak için neler yapmak gerektiğini bu programla farkına vardım. Bundan geri kalan sürede farkına vardığım bu şeyleri gerçekleştirmek için çaba sarf edeceğim. Programı içerik ve akış açısından anlaşılması en kolay ve hedefe odaklanma açısından en doğrusu olduğunu ve son derece bilimsel yaklaşımlarla adım adım kişiye çözümler sunan, çok etkin bir program olduğunu düşünüyorum. Süre olarak tabiî ki daha uzun olsun istenir. İşleniş tarzı açısından da çok çarpıcı ve sarsıcı olduğunu düşünüyorum. Duysal Hanım’a bizlerde yarattığı değişime, bunun için gösterdiği çabaya ve bunca değersizlik inancına inat “sen değişirsen dünya değişir” dediği için teşekkürler. Bu yolculuğun sonuna kadar hep birlikte, sevgiyle…

G.Z. İstanbul

Bu program, hayata ve insanlara karşı daha olumlu ve uyumlu bakarak ne olursa olsun yaşamdan her yönüyle daha fazla zevk alabilmemi sağladı. Önceden “ne gerek var, yapmam, banane…” diye önemsemediğim fakat yapmam gereken şeyleri tam anlamıyla yapamasam da çocuk gibi yap-boz oyunlarıyla en azından deneyimlemeye çalışarak hayatın değişim ve dönüşüm için çaba sarfetmek olduğunu ve hayat yolunda karşıma ne çıkarsa çıksın bana olumlu şeyler katacağını kabul ettim. Farklı hikayeleri ve hayatları olan grup arkadaşları ile paylaşımlar kurarak her şeyin insanlar için olduğunu ve kabul edilirse de her şeyin mümkün olabileceği bir yolculuk yapılabileceğini gözlemleyerek mutlu oldum. Süre kısa da olsa dolu doluydu. Fakat daha da uzun olabilirdi. Program akışında hiç aksama olmadı. İşleniş tarzı samimi, anlayışlı, kavrayabilen bir tutumla her zaman ileriye doğru bakarak öneriler, değerlendirmeler ve güzel geri bildirimler alarak kendime odaklanmamı sağladı. Böyle güzel bir kişisel gelişim kursuna katıldığım için gerçekten çok memnun oldum. Öncelikle Duysal Hanım’a ve Kasdav’a teşekkür ediyorum. Dilerim bu tür programlar ihtiyacı olan her kesimden her kişiye ulaşır.

Bu programla, yaşamımda istediklerimi yapmamam için bir sebep olmadığını, bunun için biraz çaba göstermem gerektiğini ve de eyleme geçmek için cesaretli olmam gerektiğini gördüm. Programı içerik, akış, süre ve işleniş tarzı açısından olumlu ve yeterli buldum.

A.K. İstanbul

Yaşamımdaki etkileri oldukça fazla oldu. Kendimle ilgili farkındalıklarım arttı. Yaşadığım ilişki problemlerinde büyük bir payın bana ait olduğunu kabul etmeyi öğrendim. Farkındalıklarım arttıkça değişim için güçlenmeye başladım. Değişimi istedim. Küçük değişimler yaşadım, uygulayabildim ama geri dönüşümleri, etkileri fazlaca oldu. Bunu yapmanın bu kadar kolay olabildiğini yaşayarak öğrendim, hala da deneyimlemekteyim. Kendimle yüzleştim pozitif ve negatif yönlerimi kabul ettim. Kendimi hazmettim. Şimdi benim hayatımı etkileyen yönlerimi nasıl değiştirebilirim üzerine düşünmekteyim. Kendimi sevmeyi, ama koşulsuz sevmeyi öğrendim. Yaşantım, dümenini benim yönetemediğim bir gemi gibiydi sanki. Rotam yoktu, seyir defterim yoktu, her dalga, her fırtına, gemiye dahil olan her yolcu, her rüzgar, hatta her martı beni alabora etmeye yetiyordu. Bugün artık çok iyi kullanmadığımı düşünsem de o dümen benim elimde. Rotam var. Seyir defterim var. Beni benden başka etkileyebilecek hiçbir şey yok. Kendimden başka düşmanım yok. İyiki varsınız, iyiki yollarımız çok doğru bir zamanda ve mekanda çakışmış. Ben ”İnsana Dair Herşey” isimli psiko-eğitim programına kaydolduğumda kişisel gelişim yolculuğunda epey bir yol katetmiştim aslında. Ama mutlaka eksik kalan, benim farketmediğim, kör noktalarım vardı. Zaten öğrenmenin, değişimin ve gelişimin de sonu yok, öyle değil mi? İlk dersten itibaren doğru bir karar verdiğimi gördüm. Gerek Duysal, gerekse Hürriyet çok renkli, samimi, canlı, çok boyutlu anlatımlarıyla ve hayat yorumlarıyla diğer arkadaşlarımda olduğu gibi benim üzerimde de çok olumlu bir etki yarattı. Aynı zamanda bilimsel bir yöntem de uygulandı ilk kez bizimle. Her dersin sonunda enerji seviyemde inanılmaz bir artış oluyor, hemen isteğimi gerçekleştirme arzusuyla doluyordum ki; eve nasıl vardığımı hatırlamıyordum! Özellikle bu psiko eğitimin II. evresinde, gruptaki herkes daha çok açıldı, kirli çamaşırlar rahatça ortaya döküldü:) Birbirimiz hakkında gerçekçi ve yapıcı eleştirilerde bulunduk. Zaman zaman acımasız da olduk. Bugün çok iyi biliyorum ki; derslerden edindiğim bilgileri sadece kendi hayatımda uygulamıyor, yeri ve fırsatı geldiğinde başkalarına da aktarıyorum. Zaten benim bir şey söylememe gerek kalmıyor, çevremdekiler “Sende bir değişiklik var. Ne yaptın?” diye soruyorlar. Duysal’ın öğrencileri olarak hepimiz bir misyon üstlenmiş olduk; bu halkayı daha da büyütmek, genişletmek… Artik geriye dönüş yok! İyiki seni tanıdım ve iyiki hayatımdasın Duysal’cığım.

S.G. İstanbul

Eğitimde çok önemli ve faydalı şeyler deneyimledim. Ruhumun dediğini dinlemem gerektiğini, ruhum dur diyorsa durmam gerektiğini, kendim mutlu olmadan kimseyi mutlu edemeyeceğimi, insanlarla arama sınırlar koymam gerektiğini, bazen kendi kendime kalmamın en iyi şey olacağını, yalnızlığın korkunç bir şey olmadığını öğrendim. Ruh-zihin-beden birlikteliği, ilişkilerde yapmamız gerekenler, sınırlarımız, anı yaşamak, hayatın akışına uymak en çok ilgimi çeken konular oldu. Benim için verimli bir eğitimdi. Çok faydalı olduğuna inandığım bu organizasyonda böyle bir ekiple bu deneyimleri yaşattığınız için tüm Değişimgrup’a ayrıca teşekkürlerimi ve minnetimi sunuyorum.

Ç.K., 38, İstanbul

İlişkilerle ilgili konular, yapacaklarını ertelememe, egoyu yenme en çok ilgimi çeken konular oldu. Bu tip aktivitelerin İstanbul’da da olmasını diliyorum. En kısa zamanda yine aynı grupla çalışmak isterim. Teşekkürler.

G.G., 34, İstanbul

Organizasyonun ortamı ve akışı ile amacına ulaştığını düşünüyorum. Çok güzel bir organizasyondu. Kendimle yüzleşmemi ve kendimi olumlu/olumsuz eleştirmemi sağladı. Böyle bir organizasyonu düşündüğünüz ve emek verdiğiniz için çok teşekkürler. Buradaki herkesi tanıdığıma çok memnunum.

S.S., 25, İstanbul

İkili ilişkiler, risk alma, aile ilişkileri en çok ilgimi çeken konular oldu. Bu eğitimle bana kattıklarınız için çok teşekkür ederim.

Ş.T., 34, Marmaris

Bu eğitimle kendimin farkında oldum. Ne istediğimin, ne verebileceğimin ve benim gibi ne kadar çok insan olduğunun… Oldukça büyük bir farkındalık öyle değil mi? Bence her şey mükemmeldi, tam bir tatminle dönüyorum Ankara’ya. Teşekkürler.

E.A., 30, Ankara

Bu çalışmadan daha önce Değişimgrup çalışmalarına katılan kişiler sayesinde haberdar oldum. Bu eğitim sürecinde, istenen her şeyi doğanın bize sunduğunu fark ettim. Bireyselleşmenin önemini farkına vardım. En çok ilişkiler, yaşamı yaratmada atılan adımlar, yüksek ben-ego konumları ilgimi çekti.

F.A.., 35, İstanbul

Doğa uygulamaları sırasında tabiatı incelediğimde aslında hızlı bir akış olduğunu fark ettim. Tabiatta hayat hızla devam ediyor. Bu eğitim sırasında önce ben olmanın farkına varmak, hayatta hiçbir şeyin boş olmadığı, her şeyin bir sebebi olduğunu ile ilgili konular en çok ilgimi çeken konular oldu. Hem tatil hem kendini bulma anlamında gerçekten katıldığım en güzel eğitimdi. Bundan sonrakilere de katılmak isterim.

S.C., 33, İstanbul

Bu çalışmadan e-posta yoluyla haberdar oldum. Başta “yaşamı yaratma” olmak üzere programın tüm içeriği ilgimi çekti. Bu nedenle Değişimgrup’a katılma kararı aldım. Bu tarz çalışmaların olabildiğince sık tekrarlanmasını diliyorum.

M.Ç., 55, Bodrum

Bu eğitimde kendimle ilgilendiğimde korkularımdan kurtulabileceğimi öğrendim. En çok anda kalmak, kendime değer vermek, bağımlılıklarımdan kurtulmak konuları ilgimi çekti. Çalışmaların tümü için teşekkür ediyorum. Kişisel gelişimim için harekete geçmemi sağladı. Devamını diliyorum.

B.C., 33, Kocaeli

Daha önce buna benzer aktivitelere Amerika’da katılmıştım. Bu çalışma benim Türkiye’deki ilk tecrübem. Psiko-eğitimdeki her konu ilgimi çekti. Özellikle psiko-eğitim bölümü çok başarılıydı. Tebrik ediyorum. İnşallah ileride daha da geniş kitlelere ulaşırsınız. Türkiye’nin buna çok ihtiyacı var.

D.Y., 55, İstanbul

Daha önce 2 ay kadar koçluk programına katıldım. Paylaşım benzerdi. Ancak orada kişi kendi çözümünü bulmaya çalışıyordu. Burada çözüm önerileriyle artı ve eksileri öğrenmek daha keyifli ve doğru geldi. Bu eğitim sayesinde kontrolü biraz da olsa elden bırakmam gerektiğini ve risk almam gerektiğini öğrendim. İlişkiler sonuçta iş, eş, kariyer, maddiyat, yaşamla ilgili tüm konular direkt olarak bireyin birey olma özelliğini tamamlaması ve hayata geçirmesiyle alakalı. Dolayısıyla kişinin kendini kabul edip bireyselliğini ortaya koyması, hayatının her rolünü başarıyla yerine getirmesini sağlıyor. İzlediğimiz spritüel filmler ilgi çekici ve motive ediciydi.

F.Y., 42, İstanbul